V minulých článkoch sme odhaľovali tajomstvá kanabinoidov - HHC, THC-P, HHC-P a mnohých ďalších. Stále sme však na začiatku a dnes sa pozrieme na veľmi zanedbávaný kanabinoid, ktorý sa často zaraďuje do rovnakej rodiny ako CBD. A nie je to nikto iný ako CBG. Čo je CBG, prečo sa o ňom hovorí ako o "matke" všetkých ostatných kanabinoidov a prečo sa o ňom toľko nehovorí?
Čo je CBG?
CBG (alebo kanabigerol) je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rastlinách konope a je jedným z prvých objavených kanabinoidov. Hoci o CBG nepočujeme tak často, vyslúžil si označenie "materský kanabinoid". CBG je takzvaným stavebným kameňom veľkej skupiny ďalších, známejších organických kanabinoidov. Kyslá verzia CBG-A je len prvou zlúčeninou, ktorá sa začala syntetizovať vo vývoji konope. Enzýmy následne premieňajú CBG-A na novú formu THC-A (kyselina tetrahydrokanabinolová), CBC-A (kyselina kanabichroménová) a na CBD-A (kanabidiol). Po procese dekarboxylácie (proces odstránenia kyseliny "A") vznikajú nám už známe kanabinoidy - CBD, THC a hviezda dnešného článku, CBG.
Prečo sa o tom toľko nehovorí?
Ako sme už spomenuli vyššie, CBG zohráva veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe kanabinoidov. Prečo však o ňom nepočujeme viac? Existuje niekoľko dôvodov. Hlavným dôvodom je prirodzene nízka koncentrácia CBG v konope, ktorá dlho unikala pozornosti vedcov a širokej verejnosti. Čo nás privádza k druhému problému. Kvôli nízkemu množstvu CBG v konope musia šľachtitelia intenzívne experimentovať s krížením odrôd a úpravou celkového procesu pestovania, aby dosiahli vyšší obsah CBG v konopnom extrakte. Celý tento proces je zodpovedný za to, že produkty obsahujúce CBG sú drahšie ako produkty obsahujúce len CBD.
Kanabinoid budúcnosti
Hoci CBG má za sebou pomalší štart na trhu a stále o ňom veľa nevieme, tento trend sa teraz výrazne mení. Výskum CBG rýchlo napreduje a na trhu sa objavuje čoraz viac výrobkov s obsahom tohto kanabinoidu. Popularitu si získali najmä oleje CBG, ale objavuje sa aj mnoho ďalších produktov, ako sú kvety CBG, kryštály a dokonca aj kozmetika. Konopná komunita hovorí o CBG ako o kanabinoide budúcnosti.
Účinky CBG
CBG, podobne ako CBD, nie je psychoaktívny kanabinoid. Preto pri užívaní CBG nemôžeme očakávať nával eufórie a ikonický pocit "high", ako je to pri HHC alebo THC. Hoci je výskum ešte len v počiatočnom štádiu, už teraz môžeme potvrdiť pozitívne účinky CBG na organizmus. Poďme sa na ne teraz pozrieť.
Protizápalové účinky
Podobne ako CBD, aj CBG sa veľmi úspešne uplatnil v oblasti kozmetických výrobkov, najmä pri liečbe ekzémov a problematickej pokožky. CBG preukázal lepšie účinky ako CBD pri upokojovaní podráždenej pokožky.
CBG je tiež skvelým pomocníkom v boji proti psoriáze. Lupienka, ktorá je geneticky podmienená, je spôsobená predčasným rohovatením a zrýchleným rastom kožných buniek. CBG spomaľuje ich tvorbu a zároveň upokojuje podráždenú pokožku. CBG by tak mohol byť skvelou alternatívou k bežným liekom.
Stimulácia chuti do jedla
Keď máte hlad, nie ste to vy. A keď nie ste hladní, nie ste to ani vy. Chuť do jedla je jedným z hlavných ukazovateľov zdravého človeka. Byť hladný je potrebné a prirodzené, pokiaľ sa potom neprejete. Na druhej strane, častou príčinou obezity je podvýživa a nedostatok chuti do jedla. Medzi vážnejšie situácie však patria chorí ľudia, ktorí trpia tým, že kvôli nedostatku chuti do jedla nemôžu prijať dostatok potrebných živín. Táto situácia sa často vyskytuje u pacientov trpiacich rakovinou. CBG môže zvýšiť a stimulovať chuť do jedla, vrátiť ju do rovnováhy a rovnako tak podporiť úspešnú liečbu.
Rednutie kostí
Ďalším závažným ochorením, ktorým trpí veľká časť populácie, je osteoporóza. Toto ochorenie, ktoré postihuje najmä starších ľudí a ženy po menopauze, je zodpovedné za úbytok kostnej hmoty a rozpad štruktúry kostí a ich následné rednutie. CBG podporuje zvýšenie aktivity niektorých zložiek imunitného systému, ktoré regenerujú kostné tkanivo. Keď sa obnoví, kosti sa posilnia. Je teda výborným doplnkom stravy pre športovcov a počas rehabilitácie po úraze.
Antibakteriálne účinky
CBG má pozoruhodné antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Podľa štúdie z roku 2008 môže byť potenciálnym liekom na stafylokokovú infekciu MRSA, ktorá je často veľmi odolná voči antibiotikám. Jeho potenciál však presahuje rámec liečby MRSA. CBG pomáha aj pri liečbe zápalových ochorení čriev a obnovuje ochranu črevných buniek. Pre pacientov trpiacich častými bolesťami brucha, nevoľnosťou a črevnými problémami je CBG vynikajúcou prírodnou možnosťou liečby.
Glaukóm
Glaukóm (alebo zelený zákal) je ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu zrakového nervu. Je spôsobené zvýšením tlaku tekutiny vo vnútri oka (vnútroočný tlak). Tento tlak potom utláča vlákna zrakového nervu a postupne spôsobuje ich odumieranie. Nekróza sa prejavuje skorším zúžením zorného poľa a znížením zrakovej ostrosti. Ak sa glaukóm nelieči, môže viesť k úplnej strate zraku. CBG zlepšuje odtok tekutiny z oka, a tým znižuje vnútroočný tlak. Zlepšuje celkovú cirkuláciu oka. Vďaka tomu sa do oka dostáva viac krvi bohatej na kyslík. To môže byť užitočné pri liečbe iných očných ochorení.
Ďalšie pozitívne účinky
CBG sa osvedčil aj v boji proti depresii a úzkosti. CBG blokuje serotonínové receptory, čím pomáha zmierňovať príznaky depresívnych epizód a celkovo upokojuje organizmus. Táto vlastnosť je užitočná aj v prípade, že trpíte nespavosťou.
Zhrnutie
CBG je tretí najaktívnejší kanabinoid v konope. V prírode sa vyskytuje v malých množstvách, a preto je jeho výroba a spracovanie výrazne náročnejšie ako výroba a spracovanie CBD. CBG je ideálnou voľbou, ak hľadáte úľavu pri črevných a kožných ochoreniach, na regeneráciu svalov a kostí, na kvalitnejší spánok alebo ak z akéhokoľvek dôvodu bojujete s anorexiou. Rovnako ako v prípade iných kanabinoidov, aj tieto benefity a ich intenzita sú veľmi individuálne. Dostupné štúdie však potvrdzujú, že CBG má potenciál pomôcť nejednému človeku. Aké ďalšie pozitívne účinky má CBG? Na to si budeme musieť počkať a uvidíme.